ده فایده استفاده از بخارشوی

ده فايده استفاده از بخارشوی

بخارشوي يك ابزار چندكاره براي انجام بسياري از فعاليت هاي تميز كاري در منزل است. دماي بالاي بخار براي بهداشتي كردن سطوح و از بين بردن چربي و ميكروب ها بسيار مفيد است. چون بخارشوي ها نياز به پودر شستشو ندارند، هم براي محيط زيست خوب هستند و هم به اقتصاد خانواده كمك مي كنند. در زير 10 استفاده كابردي براي بخارشوي را مي خوانيد:

1. تميز كردن فر و صفحه روي اجاق

a. هر كسي از تميز كردن فر متنفر است. از بين بردن چربي و غذاهاي ريخته شده واقعا سخت است. اسپري هاي تميز كننده زيادي در بازار وجود دارند، اما آنها اغلب سمي هستند و فضاي آشپزخانه شما را با بوي مواد شيميايي پر مي كنند. به جاي آنها مي توانيد از بخارشوي استفاده كنيد كه يك روش سالم براي محيط زيست است و هيچ بوي مشمئز كننده اي توليد نمي كند. با اين حال مراقب باشيد كه بخارشوي را مستقيم به المنت ها نگيريد كه ممكن است باعث از كار افتادن فر شود. براي بيشترين بهره گيري در مورد درهاي شيشه اي، برس بخارشوي را متصل كنيد تا بتوانيد لكه هاي چربي روي آن را براحتي از بين ببريد. برس سيمي بهترين ابزار براي تميز كردن ميله هاي فلزي است فقط مراقب باشيد كه روي سطوح حساس آن را نكشيد. اگر از كارايي برس بخارشوي مورد نظر اطمينان نداريد ابتدا را بر روي مكاني خاص و بي استفاده امتحان كنيد سپس مكان اصلي را تميز كنيد.

2. تميز كردن باربيكيو

a. بخارشوي مي تواند بار سنگين تميز كردن باربيكيو را براي شما بسيار سبك كند. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه اين كار را در محوطه باز انجام ندهيد چرا كه بخارشوي ها در هواي مرطوب كارايي لازم را ندارند. براي تميز كردن باربيكيو به همان طريق تميز كردن فر اقدام كنيد.

3. ذوب كردن يخ فريزر

a. اگر براي ذوب كردن يخ فريزر خود عجله داريد، استفاده از بخارشوي يك راه مطمئن براي خلاصي از دست برفك يخچال است. گرماي بخارشوي همچنين محيط فريزر را بدون استفاده از پودر شوينده استريليزه مي كند. ابتدا كشو هاي فريزر را خارج كنيد، يك ظرف زير فريزر قرار دهيد تا يخ و مواد زايد در آن بريزد. تكه هاي يخ به راحتي جدا مي شوند. در آخر با يك پارچه تمام سطوح را پاك و خشك كنيد.

4. تميز كردن پنجره ها

a. اين امكان بخارشوي بسيار كاربردي است چراكه بسياري از خانم هاي خانه از تميز كردن شيشه و پنجره ها نفرت دارند! زماني كه از پارچه و آب استفاده مي كنيد دست هاي شما بعد از مدتي خسته مي شوند. بخارشوي ها در اين معقوله بسيار عالي عمل مي كنند چراكه بخار داغ را روي شيشه مي پاشند و آن را كاملا پاك مي كنند سپس شما مي توانيد به كمك هوله ي خود بخارشوي سطوح را خشك كنيد و پنجره ي شما مانند آينه خواهد درخشيد!

5. تميز كردن كف هاي سخت

a. بخارشوي ها براي تميز كردن سطوح كاشي حمام و آشپزخانه عالي هستند همچنانكه آنها باكتري ها را از بين مي برند و اين امر هرگز با يك دستمال و پودر شستشو ميسر نخواهد شد چرا كه نفوذ بخار خيلي بيشتر از پودر شستشو است. بخارشوي درز هاي كاشي ها را براحتي تميز مي كند.

6. تميز كردن مبلمان و صندلي ها

a. اكثر بخارشوي ها ملحقاتي براي تميز كردن مبلمان دارند. اين ملحقات را به دستگاه متصل كرده و روي مبلمان و كاناپه بكشيد. اين عمل گرد و غبار و لكه را از بين مي برد. توصيه مي شود ابتدا اين عمل را در بخشي كه دور از ديد است انجام دهيد و سپس بر روي قسمت اصلي مبل تكرار كنيد.

7. تميز كردن پرده ها

a. شما مي توانيد ملحقات مربوط به مبلمان و پارچه هاي مربوطه را براي تميز كردن پرده ها نيز بكار بريد.

8. تميز كردن فرش و قاليچه

a. بهترين وسيله براي تميز كردن فرش در بخارشوي است! آنها خيلي سريع و موثر اين كار انجام مي دهند. با اين وجود بخارشوي براي تميز كردن بخشي از فرش مفيد است و نه براي شستن تمام فرش. اگر لكه اي روي فرش باشد، بخار با فشار زياد آن را كاملا از بين مي برد.

9. بهداشتي كردن تشك ها

a. دماي بالاي بخاري كه توسط بخارشوي توليد مي شود انگل ها و ميكروب هاي گرد و غبار را مي كشد. اين عمل مخصوصا براي مواقعي كه فردي از خانواده شما آلرژي دارد بسيار مثمر ثمر است. دقت داشته باشيد كه قبل از عمل بهداشتي كردن، تشك شما خشك باشد.

10. تميز كردن شيرهاي آب

a. تميز كردن شيرهاي آب مي تواند خيلي مشكل باشد زيرا پر از شيار و درز هستند اما بخارشوي يك انتخاب ايده آل براي اين امر است. با استفاده از سري مناسب دستگاه مي توانيد با فشار بخار بالا تمام درزهاي شير آب را تميز كنيد و سپس با دستمالي آن را خشك كنيد.